Diskusné fórum » Kontinenty a svetové regióny » Európa » Bulharsko » Bulharsko: doprava cez Rumunsko

Bulharsko: doprava cez Rumunsko

• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Prihláste sa na odber nových príspevkov z tohoto fóra
Dušan (91.127.206.---) 05.08.2010 20:20

Chcem poprosit o radu ako to vyzerá s epidémiou osýpok v Bulharsku.V médiach prebehla inf. o viac ako 24000 nakazených Bulharoch.Viem že sa to netýka zaočkovaných ale máme 9 mes.syna ktorý ešte nie je očkovaný.Chceme ísť autom 18.8. do Primorska ale máme strach či sa syn nenakazí lebo sa to vraj šíri vzduchom.Ďakujem za všetky rady.

mary (89.173.13.---) 05.08.2010 22:53

Zdravim Dusan,
tiez mam 9 mesacneho synceka,
informaciu o osypkach v Bulharsku som zaregistrovala 5 dni pred nastupom na dovolenku v Bulharsku, malo to byt 6.8. a nakolko spravy z nasich medii su dost strohe, hladala som v oficialnych zdrojoch WHO nieco viac. Realita je taka, ze od aprila 2009 doposial bolo hlasenych v Bulharsku 24000 pripadov osypok, prevazne u romskeho obyvatelstva, od ktoreho sa infekcia rozsirila dalej aj do Grecka. Nakolko som lekarka, viem si tieto informacie interpretovat aj ked ma najprv zaskocili, lebo osypky sa vdaka ockovaniu u nas nevyskytuju a podla oficialnych zdrojov mame za posledny rok hlasenych 0 pripadov. Inak vseobecne, je to virusove ochorenie, ktore zacina horuckou, kaslom, a pokracuje koznymi skvrnami, pri komplikovanom priebehu sposobuje zapal pluc, zapal mozgu a vysoke teploty mozu vyustit do bezvedomia. Zaockovani maju imunitu proti tomuto ochoreniu, ale este naockovane dojcata su v pripade infekcie ohrozene prave komplikovanym priebehom. Navyse povodcu liecit nevieme, vieme len tlmit prejavy, ako napr. znizovat horucku. Dalsou zlou spravou je, ze ochorenie sa siri vzduchom, takzvanou kvapockovou infekciou. Stretnete sa mozno s nazorom, ze babatka maju imunitu od matky, co je pravda len ciastocne, lebo po 6. mesiaci rychlo klesa az mizne. WHO jednoznacne odporuca cestovat do Bulharska len ockovanym. Asi Vas nepotesim, nasa rodina vyriesila situaciu s dovolenkou tak, ze ja so synom ostavame doma a manzel pojde so svokrou, nakolko ine riesenie nam v cestovke 4 dni pred odletom neposkytli, zial. Zdravie dietata je na prvom mieste, ale ak sa Vam moj pohlad na vec zda velmi cierny, poradte sa s Vasim obvodnym pedietrom. Vsetko dobre. P.S.: Odporucam zadat do google heslo "measles in bulgaria" cim ziskate vela informacii.

Veronika (87.248.63.---) 06.08.2010 08:52

pre MARY

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu.
Tento tyzden sme sa vratili z Bulharska - Primorska.
o viruse osypok sme ani netusili.
moj priatel (19r) nemal este osypky, mohli sa na neho nalepit?
po akej dlhej dobe sa ukaze, ze clovek v jeho veku virus chytil, alebo ho obisiel?

vopred vam dakujem.
veronika.

mary (89.173.13.---) 06.08.2010 17:12

Zdravim Vas Veronika,
proti osypkam sa u nas ockuje od roku 1968, takze ked ma Vas priatel 19 r. urcite zaockovany bol, teda pokial nie je cudzinec. Ak si nie je isty nech sa pozrie do svojho ockovacieho preukazu osypky sa odborne volaju morbili, takze by tam mal najst datum ockovania aj preockovania, ktore sa robi v skolskom veku. Pripadne sa opytat obvodneho lekara, udaj o ockovani by mal byt aj v zdravotnej karte.
Mnohi si myslia, zeprekonali osypky v detstve, ale vacsinou si ich mylia s ovcimi kiahnami, tymi sme presli takmer vsetci a proti osypkam sme zaockovany, preto sa u nas uz dlhsie nevyskytuju. Ak z nejakeho dovodu Vas priatel ockovany nebol, inkubacna doba virusu je priemerne 14dni,max 19 dni, teda ak sa do tohto casu od navratu unho nevyskytnu prejavy - horucky, kasel, kychanie, nie je dovod robit si starosti. Zelam vsetko dobre.

Bajocka (178.41.114.---) 06.08.2010 21:27

Ahojte, my sa chystáme na dovolenku konkrétne do Primorska od 13-augusta, máme tri deti 17,12 a 2-ročné. Informácia o výskyte osýpok ma dosť vystrašila a preto by som sa chcela spýtať na váš názor, či nie je riziko tam cestovať s 2-ročným dietaťom. Naša pani doktorka povedala, že očkovaní, sme boli v 1 a 1/2 a máme za sebou očkovanie aj proti pneumokokom. Tak možno by takáto ochrana mala stačiť. Aký máte na to názor vy?

Petícia za slobodnú voľbu v očkovaní (92.52.43.---) 07.08.2010 11:29

K osýpkam v Bulharsku a Grécku viď komentár tu:
http://rizikaockovania.sk/#388

Je to nafúknutá bublina, navyše už neaktuálna. Aktuálne to bolo v apríli.

Podporte svojím podpisom Petíciu za slobodnú voľbu v očkovaní:
http://www.slobodavockovani.sk/peticia

Lenka (217.75.83.---) 07.08.2010 15:46

Dobrý deň, my máme tiež zaplatenú dovolenku na Slnečnom pobreží od 13.8. a máme 16 mesačné dieťa, ale ešte nieje očkovaný proti osýpkam, pretože sme mali problémy po očkovaní tbc /uzlinu/ a zatial máme za sebou len prvé dve povinné očkovania. Tiež nevieme čo spraviť, skôr za prikláňame k tomu, že zájazd zrušíme.

dobrý (Moderátor) 08.08.2010 10:48

Nevieme odkiaľ mate tie inf. ale tu osypky nemame akkurat je veľmi teplo...a je tu veľa ľudi.Vraj ma byť take počasie aj v septembry.
Ceny ubyt.v septembry su skutočne veľmi lacne-cca 30 eur za apartman pre 4 os.

s pozdravom

dobrý (Moderátor) 08.08.2010 10:58

Naozaj citame tu inf a neviem o čom sa piše nemame osypky ,sme v obzore s deťmi a až tu sme sa dočitali.
S pozdravom

Lenka (217.75.83.---) 08.08.2010 13:49

Ale asi máte väčšie deti a zaočkované, nie?

My sme to zatiaľ vyriešil tak, že pôjdu babky. Je tu niekto taký čo ide aj s nezaočkovaným dieťaťom?

Petícia za slobodnú voľbu v očkovaní (92.52.43.---) 09.08.2010 12:16

Celé je to jedna veľká mediálna bublina.

Pozrite sa do českej tlače. Nikde ani stopa po akejkoľvek epidémii osýpok v JV Európe.

Viac k tomu na stránke:
http://rizikaockovania.sk/spravy/udajna_epidemia_osypok_2010.html

Prečo táto bublina?
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/v-cesku-bez-pokut-za-neockovanie-vraj-osypky-v-juznej-europe/

Radka (193.110.186.---) 10.08.2010 18:39

Dobrý deň,

tiež som sa chcela spýtať ohľadom toho očkovania. Onedlho budem mať 25 rokov a chcela by som vedieť, či je moje očkovanie proti osýpkam ešte niečo platné, alebo by som sa mala dať preočkovať? V septembri sa chystám s kamarátkami totiž na 2 týždne do Bulharska a nechcem takýto suvenír smiling smiley
ďakujem
Radka

janko (79.100.111.---) 11.08.2010 21:49

Zijem dlhodobo v BG a mozem zodpovedne povedat, ze cela panika okolo osypok je viacmenej hysteria, ktoru rozduchavaju konkurencne lobby. Raz su v BG osypky, inokedy klieste, potom prasacia a vtacia chripka, atd. Pokial sa nechystate navstevovat ciganske geta, nic priserne vam nehrozi. Myslim ze podobne je to aj u nas na Slovensku.
prajem vsetkym prijemnu dovolenku a nedajte sa plasit bulvarom, sme rozumni ludia a nie tupy dobytok.

Petícia za slobodnú voľbu v očkovaní (92.52.43.---) 12.08.2010 13:05

V 25 rokoch už účinok očkovania pravdepodobne dávno pominul. Ale aj tak nemá veľký zmysel dať sa očkovať, ak teda nechcete dôjsť k nejakej neurologickej poruche:

http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/osypky-ockovanie-proti-osypkam-a-zdravie-buducnosti/

http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ockovanie-pomocne-informacie-pre-vase-slobodne-rozhodnutie-cast-5-/

laura (95.105.129.---) 17.08.2010 11:07

dobry den,
chcela by som sa opytat koncom augusta sme chcely ist do chorvatska ale niekde som citala ze aj tam sa vyskytuju osypky, mam 4mesacneho miminko
dakujem

Lenka (217.75.83.---) 18.08.2010 22:38

Laura, a to si kde čítala??? Lebo nám keď nevyšlo to bulharsko tak zvažujem na pár dní chorvátsko a teraz si ma šokla!!!

laura (95.105.129.---) 19.08.2010 09:56

ja uz neviem uz som k tomu ani nic aktualne nenasla vsetko su veci zo zaciatku augusta tak neviem ako to v skutocnosti je moji rodicia boli v Chr a nic nevraveli ....len teraz sa aj bojim s nimi stretnut ako som nasla ze aj tam su .....sad smiley aj ked mozno to je len hlupost lebo media nemau o com pisat ale cloveka vystrasia.....grinning smiley

Lenka (217.75.83.---) 21.08.2010 23:47

Laura, myslím, že sa nemusíš báť, naše babky sa vrátili z Bulharska a v pohode. Celé si myslím, že to bolo dosť nafúknuté, no my sme teda napriek tomu ostali doma, ale to chorvátsko zvažujem, len neviem či bude ešte dobré počko. Kam uvažujete ísť do chorvátska?

laura (95.105.129.---) 30.08.2010 23:58

ahoj lenka
chceli sme ist dole k omnisu ale nakoniec sme ostali doma .....ze tento rok bude dovolenka doma s detmigrinning smileygrinning smileygrinning smiley
vy ste isli nakoniec??

Lenka (217.75.83.---) 31.08.2010 23:57

Ahoj Laura,

my sme nakoniec tiež nikam nešli, kvôli počasiu, dnes sme sa vrátili z Donovalov, ale tam tiež prší, pekne sme mali akurát v nedeľu.
Myslím, že sa ešte nachodíme na dovolenky s deťmi keď trošku podrastú.

Prihláste sa na odber nových príspevkov z tohoto fóra
Novy prispevok
Meno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Pred vytvorením novej témy prosím čítajRady a tipy pre používanie fór
Overovací kód:
Ak nedokážete kód prečítať, skúste hádať! V prípade, že zadáte kód nesprávne, bude vytvorený nový obázok a máte ďaľšiu šancu.
CAPTCHA